15K7603-1000
SKU:Model15K7603-1000
Does this product fit your model?
View Aircraft Applications
Available to Order
Icons/Caret-Right
Separate Adaptor may be required for some aircraft models. View Adaptor
View full details
Standard Features
  • 50 ft (15.2 m) input power cable (plug not included)
  • 25 ft (7.6 m) #4 cabin pressure sensor hose with 37º JIC female swivel connector
  • 2 in (5 cm) ID cabin air supply hose, 25 ft (7.6 m)
  • 3 phase, heavy duty 20 hp motor, with 5 year warranty
  • Heavy duty starter with solid state overload protection
  • High output belt driven blower with oil level indicator
  • High efficiency industrial blower silencers
  • Certified output and cabin pressure gauges 0 to 15 psi (0 to 1.03 bar)
  • Certified door seal pressure gauge 0 to 30 psi (0 to 2.07 bar)
  • Certified rate of climb indicator
  • Air inlet filter, dry element
  • Digital flow meter on 15-7607-1000 & 15_7608-1000 series models ONLY
  • Pressure relief valve set at 13.5 psi (.93 bar)
  • Four swivel casters with 8 in (20.3 cm) hard rubber tires, foot brakes, and swivel locks
  • CE marked
  • Finish: Durable Powder Coat Tronair Blue
  • Note - SCFM to ACFM conversion could reduce flow by 10%
Variants
TRONAIR
15K7603-1000
Specifications
Electrical
  • Electrical V/Hz/Ph: 440/50/3
Performance
  • Flow Range Scfm: 0-275
  • Pressure Relief Valve Set At Psi (Bar): 13.5 (.93)
Dimensions
  • Height In (Cm): 49 (125)
  • Length In (Cm): 70 (178)
  • Weight Lb (Kg): 1,100 (499)
  • Width In (Cm): 48 (122)
Aircraft Applications
Adam - A500,
Adam - A700,
Airbus - A220-100 (CS100),
Airbus - A220-300 (CS300),
BAe - Jetstream 31,
BAe - Jetstream 41,
Beechcraft - Beech 99,
Beechcraft - Beech 1900,
Beechcraft - Beechjet 400A,
Beechcraft - C-12,
Beechcraft - Diamond,
Beechcraft - Hawker 1000,
Beechcraft - Hawker 4000 (Horizon),
Beechcraft - HS-125 400 Series,
Beechcraft - HS-125 800/850/900 Series,
Beechcraft - King Air,
Beechcraft - Premier,
Beechcraft - T-1 Jayhawk,
Beechcraft - T-400,
Bombardier (Business) - C-21,
Bombardier (Business) - Challenger 850,
Bombardier (Business) - Global Express,
Bombardier (Business) - Global Express XRS,
Bombardier (Business) - Learjet 31A,
Bombardier (Business) - Learjet 23,
Bombardier (Business) - Learjet 25,
Bombardier (Business) - Learjet 31,
Bombardier (Business) - Learjet 35,
Bombardier (Business) - Learjet 45,
Bombardier (Business) - Learjet 55,
Bombardier (Business) - Learjet 60,
Bombardier (Business) - Learjet 70,
Bombardier (Business) - Learjet 75,
Bombardier (Regional) - CRJ100,
Bombardier (Regional) - CRJ200,
Dassault - Falcon 10-100,
Dassault - Falcon 20-200,
Dassault - Falcon 2000EX,
Dassault - Falcon 50EX,
Dassault - Falcon 50,
Dassault - Falcon 900EX,
Dassault - Falcon 900,
Eclipse - 500,
Embraer - EMB-110,
Embraer - EMB-120,
Embraer - ERJ-135,
Embraer - ERJ-140,
Embraer - ERJ-145,
Embraer - Phenom 100,
Embraer - Phenom 300,
Fairchild Dornier - Dornier DO328,
Fairchild Dornier - Dornier DO328 Jet,
Fairchild Dornier - Metro Merlin III,
Fairchild Dornier - Metro Merlin IV,
Fokker - 70,
Gulfstream - Aero Commander,
Gulfstream - G100 (Astra SPX),
Gulfstream - G150,
Gulfstream - G200 (Galaxy),
Gulfstream - G280,
IAI - Astra,
IAI - Westwind 1,
IAI - Westwind 2,
Pilatus - PC-12,
Pilatus - PC-24,
Piper - Aerostar,
Piper - Cheyenne II,
Piper - Cheyenne III,
Piper - Chieftan,
Piper - Navajo,
Saab - 2000,
Saab - 340,
Sabreliner - 40 Series,
Sabreliner - 60 Series,
Sino Swearingen - SJ30-2,
Textron (Cessna) - 337 Skymaster,
Textron (Cessna) - 340,
Textron (Cessna) - Ascend,
Textron (Cessna) - Bravo,
Textron (Cessna) - Citation 560 XL,
Textron (Cessna) - Citation 560 XLS,
Textron (Cessna) - Citation 650,
Textron (Cessna) - Citation CJ1,
Textron (Cessna) - Citation CJ2,
Textron (Cessna) - Citation CJ3,
Textron (Cessna) - Citation CJ4,
Textron (Cessna) - Citation Encore 560,
Textron (Cessna) - Citation I 500,
Textron (Cessna) - Citation I/SP 501,
Textron (Cessna) - Citation II 550,
Textron (Cessna) - Citation III,
Textron (Cessna) - Citation IV,
Textron (Cessna) - Citation Latitude 680A,